EKSKLUZIVE: Prishet koalicioni, zgjedhje te reja ne Presheve

Seanca e konvokuar sot nga kryetari i Kuvendit Komunal Sami Salihu, ka dështuar në mungesë të kourumit. Pasi kanë kaluar tre muaj në mos mbajte të seancës, sipas rregullores dhe ligjit për pushtetin lokal ky akt shpartallon pushtetin komunal të koalicionit qeverisës PVD, BDL, UDSH, Grupi PDSH në krye me Ardita Sinanin dhe hap rrugë për zgjedhje të parakohëshme në Komunën e Preshevës. Ndërkohë në Komunën e Preshevës pritet që të hyjnë masat e përkohëshme me një pushtet të ri teknik, ku brenda dy muajve nga institucionet përkatëse të pushtetit…

Read More

Aksident i rëndë në Somolicë afër Bujanocit (FOTO)

Në aksident që ka ndodhë në autostradë afër fshatot Somolicë në komunën e Bujanocit, një person është lënduar rëndë ndërsa dy të tjerë më lehtë,njofton policia,transmeton presheva.com. Sipas policisë, deri tek aksidenti ka ndodhë kur vetura e tipit “Peugeot 407” me targa VR ka rrëshqitur nga rruga. Në këtë aksident rëndë është lënduar një grua 48 vjeçare ndërsa dy meshkuj njëri 49 dhe tjetri 19 vjet janë lënduar lehtë,të gjithë nga Vranja. Kundër shoferit te “Peugeot” do të ngritet vepër penale, për shkak të dyshimit se ai ka kryer veprën…

Read More

Nxehen gjakrat: Plas sherri ne kuvendin e Bujanocit, grindje mes deputetëve shqiptarë dhe serbë

Në seancën e katërt të Kuvendit të Bujanocit e drejtuiar nga kyertari i Kuvendit Jonuz Musliu cila u mbajt sot,hodhi poshtë propozimet e ndryshimeve të rendit të ditës të këshilltarëve SNS Nenad Mitroviq i cili kërkoi që Këshilli Kombëtar Shqiptarë te raportoj për shpenzimin e fondeve të marra nga buxheti komunal, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” Kamberi keshilltarëve serbe ne Bujanoc, shtroni pyetje serioze e jo provakative sa per te ngitur tensione Pas dy orë diskutimesh,rendi i ditës u miratua pa këto pika. Ndryshe Kryetari i komunës së Bujanocit…

Read More

Aksident i rëndë në autostradën Preshevë – Bujanoc (FOTO)

Aksident i rëndë në autostradën Preshevë – Bujanoc (FOTO) Një aksident i rëndë ka ndodhur ka ndodhur në autostradën Preshevë – Bujanoc, ku një veturë ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë rrugës duke u përmbysur, shkruan Presheva News. Për fat të mir pasoja në njerëz nuk ka. Policia ndodhet në vendin e ngjarjes për zbulimin e plotë të rrethanave të ngjarjes./PreshevaNews/

Read More

Pëlqeje portalin tonë në Facebook – Presheva News

Portali ynë ju ofron lajmet më të shpejta duke filluar nga Lugina e Preshevës, Kosovë, Shqipëri, Maqedoni, Rajon dhe gjithë trojet ku jeton populli shqiptar. Motoja jonë është saktë dhe shpejtë. Pëlqeje portalin tonë në Facebook – Presheva News Nëse e shpërndan na bahet qejfi. PËLQEJE PORTALIN PRESHEVA NEWS NË FACEBOOK PËLQEJE PORTALIN PRESHEVA NEWS NË FACEBOOK PËLQEJE PORTALIN PRESHEVA NEWS NË FACEBOOK PËLQEJE PORTALIN PRESHEVA NEWS NË FACEBOOK PËLQEJE PORTALIN PRESHEVA NEWS NË FACEBOOK  

Read More

EKSKLUZIVE: Nesër prishet koalicioni PVD-PDSH-BDL në Preshevë

Sipas burimeve tona të brendshme të sigurta nesër pritet që koalicioni i tanishëm të mos i jipet besimi për vazhdimin e udhëheqjes së Komunës, shkruan portali preshevanews.com E pas kësaj ngjarje jo të zakontë për komunën e Preshevës, pritet që të ketë zgjedhje të parakohëshme për herë të parë që nga paslufta. Këto zgjedhje do të ndodhin për arsye se asnjë parti nuk do të mund ta formoj shumicën që ta udhëheqin komunën në katër vitet e ardhshme, shkruan preshevanews.com E kjo gjë pritet të shikohet neser… Presheva News do…

Read More

Sha je be tu folën, o Shqiprim?!

Shqiprim Arifi po mburret me asfaltimin e rrugëve që po bë Republika e Sërbisë në Komunën e Preshevës. Madje, ai në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook po poston foto dhe po shkruan se këto janë meritat e tij apo partis së tij, por qytetari duket se nuk po i ha më rrenat e tij. Sha je be tu folën, o Shqiprim?! Për më shumë shikoni foton më poshtë.

Read More

Aksident tmerrues me kamion afër fshatit Bukuroc të Preshevës (FOTO)

Në aksidentin trafik që ka ndodhur rreth orës 15:30, në autostradë afër fshatit Bukuroc të Preshevës është lënduar lehtë 32 vjeçari shtetas i Shqipërisë. Sipas policisë,transmeton presheva.com,kamioni me targa të Shqipërisë që po lëvizte nga Bujanoci për në kufirin e Maqedonisë,kamionit në rimorkio i ka pëlcitur goma dhe kamioni ka kaluar në korsinë e kundërt duke kaluar edhe mbrojtëset e autostradës. Vozitësi i kamionit shtetas i Shqipërisë ka kaluar me lendime të lehta./presheva.com/

Read More