Lajmi Fundit: PDK e prish koalicionin qevrises me AAK (FOTO)

Deputetë nga radhët e kësaj partie kanë filluar të kritikojnë qeverisjen megalomane të udhëhequr nga partneri i tyre, akoma pa e prezantuar në Kuvend raportin e 100-ditëshit të punës. Analistët politikë vlerësojnë se ky nxitim me kritika të hershme mund të merret edhe si sinjal se PDK-ja po shfaq pakënaqësi të njëjta kundër partnerit në koalicion, siç e bëri me LDK-në, të cilën më pas e rrëzoi nga Qeveria.

Ana tjetër e medaljes është edhe fakti që derisa Haradinaj thotë se demarkacioni është gabim dhe nuk do të votohet, Kadri Veseli, por edhe vetë Hashim Thaçi, sërish publikisht e kundërshtojnë Haradinajn, duke thënë se PDK-ja do të japë votat pro demarkacionit.

Mbi këtë bazë ka vlerësime të analistëve, që thonë se shpejt mund të presim skenarin e njëjtë të një mocioni të shpejtë, që mund ta çojë vendin në zgjedhje të reja parlamentare, ose do të detyrohen parterët në koalicion ta ndërrojnë qëndrimin për çështjet sensitive, e që në rend të parë është qëndrimi i Haradinaj për demarkacionin, qëndrim kundër të cilin e ka pasur dhe e ka edhe NISMA e Fatmir Limajt.

klikko nrekklam pr tpar viddon

Te fundit

Leave a Comment